piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów właściwie nie uwydatni linii trawnika bądź kwiatów jak niskie żywe plot.

Ogromnie wysokie, albowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w przypadku potrzeby przesłania okoliczne domy i ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzeszki. Jeśli chcemy by nasze roślinne ogrodzenie było nadzwyczaj rosłe zaś zarazem cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie dosyć utrudnione.

Nic dobrze nie podkreśli projektu trawy czy tez kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty czasami nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w przydzielonych terenach, niewielkie drzewa umieją utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu ewentualnie zasłonią gołe wycinki gleby. Dobrze przycięty miniaturowy żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je małe jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie lub strzeliste roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z roślin iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy są dużo bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje cień cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta i należny go przycinać, ale jego metamorfozę Cis jest dozwolone odłożyć samopas.Powinien się migiem rósł a zatrzyma filarowy zarys.

Jeżeli wasz zakamarek jest dosyć ciemny, wskazane jest aby żywy plot rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego z cienioznośnych modeli maja zmiany o płowych względnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w największym stopniu dosadnego w słońcu, lecz nawet w śladzie listowie ostają dość jasne, prawie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz