środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na sztachety plastikowe na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także siekać na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie PCV na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenia z plastyku na plot i bramę ze sztachet wznosi się z głazów różnorodnego obrysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o nieproporcjonalnych obrysach, powinno się je adekwatnie łączyć tzn. tak, żeby postać każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz