wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia z drewna

Nietrafnie konserwowane ogrodzenia drewniane w mgnieniu oka się zużywają oraz mogą nieodwołalnie stracić swój dotychczasowy urok oraz własności. Decydując się na zastosowanie drewna na płot wskazane jest poznać rodzaje konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli upajać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące płot z drzewa należy zacząć od właściwego i sumiennego przygotowania towaru na ogrodzenie, albowiem od tego zależy efekt finalny naszych prac. Przed użyciem produktów do ochrony oraz ozdoby sztachet z drewna niezbędne jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drewna na płot zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu fachowego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robalami. Gdy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić następne preparaty, jakie ochronią je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pożądamy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego płotu, powinniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje ogrodzenie od wewnątrz, ale nie utworzy na jego powierzchni profilaktycznego filmu. Zabezpieczone w ów sposób płot zostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu konserwuje płot przed ujemnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im dużo uwagi i troski.

Kompletnie inaczej jest w wypadku płotów z pcv. Ten gatunek płotów jest w całości odporny na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia z plastiku nie podlegają także biokorozji dlatego dogadzają swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz